PGNiG zawarło umowę na dostęp do ukraińskich magazynów gazu

Dodane przez: | 31 października 2017

PGNiGPolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę z ukraińskim operatorem sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. Kontrakt umożliwi polskiej spółce korzystanie z podziemnych magazynów gazu znajdujących się na terytorium Ukrainy – poinformowało PGNiG.

„Zgodnie z przyjętą strategią PGNiG dynamicznie zwiększa swoją aktywność na europejskich rynkach. Zawarcie umowy magazynowej z Ukrtransgaz jest istotnym elementem rozwoju działalności spółki zmierzającym do wzmocnienia konkurencyjności naszej pozycji na Ukrainie – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes ds. handlowych Maciej Woźniak.

Podpisana umowa to kolejny kontrakt zawarty w ostatnim czasie przez PGNiG z Ukrtransgazem. W październiku br. spółki podpisały umowę, która umożliwia PGNiG korzystanie z ukraińskich sieci przesyłowych. Wcześniej PGNiG we współpracy z ukraińskim kontrahentem ERU Trading rozpoczęło dostawy gazu na potrzeby własne operatora ukraińskiego w ramach wygranego przetargu organizowanego przez Ukrtransgaz.

„PGNiG od ponad roku sprzedaje gaz ukraińskim kontrahentom. Stale monitorujemy zmiany regulacyjne oraz rynkowe na Ukrainie, szukając nowych możliwości rozwoju dla prowadzonej tam przez nas sprzedaży. Obecnie opłaty za magazyny na ukraińskim rynku są na bardzo atrakcyjnym poziomie, dlatego widzimy potencjał w korzystaniu z nich przy okazji rozwijania sprzedaży gazu na Ukrainie. – dodał Maciej Woźniak.

Podpisana przez PGNiG umowa ma charakter ramowy. W zależności od bieżących potrzeb i aktualnej sytuacji rynkowej PGNiG będzie mogło elastycznie korzystać z magazynów gazu ziemnego Ukrtransgazu – podkreśliła spółka.

źródło: Centrum Prasowe PAP