Wizyta Ministra Waszczykowskiego we Włoszech

Dodane przez: | 31 października 2017

Wizyta Ministra Waszczykowskiego we Włoszech

W dniach 24-25 października, minister spraw zagranicznych reprezentował Polskę podczas Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE w Palermo na Sycylii. Głównym tematem był narastający problem ruchów migracyjnych. Przedstawiciele 57 krajów członkowskich debatowali, jakie zagrożenia, wyzwania i szanse mogą z nich wyniknąć.

Dwudniowa konferencja to spotkanie nie tylko krajów należących do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, ale również krajów partnerskich, takich jak Algieria, Izrael, Maroko, Tunezja, Egipt oraz wysłanników międzynarodowych organizacji.

Misją ministra Waszczykowskiego było pokazanie, że Polska jest zainteresowana zarówno problemami europejskimi, jak i sprawami związanymi z Afryką Północną oraz Bliskim Wschodem. Dialog międzykulturowy jest zauważalny od wieków, gdyż to właśnie do Polski napływała ludność z różnych części Europy.

Szef MSZ dzień wcześniej spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Włoch, Angelino Alfano. Rozmowy obu ministrów odbiły się szerokim echem wśród włoskich dziennikarzy. Tematami były między innymi wizja przyszłości Europy, współpraca dwustronna a także problem migracyjny. Polska delegacja zaprezentowała swoje propozycje dążące do większego zaangażowania Warszawy w sprawy bezpieczeństwa obszarów Morza Śródziemnego. Głównym celem jest szersze włączenie Polski w unijną operację morską EUNAVFORMED SOPHIA. Poinformowano również, że przekazane zostanie 30 milionów złotych Funduszowi Powierniczemu Unii Europejskiej na rzecz Afryki.

Ministrowie wspólnie odsłonili tablicę poświęconą Karolowi Szymanowskiemu przed Teatro Massimo w Palermo w związku z 80. Rocznicą śmierci kompozytora.

foto: MSZ