Polska spada w rankingu Banku Światowego

Dodane przez: | 9 listopada 2018

SpadekPolska zajęła 33. miejsce wśród 190 gospodarek o przepisach najbardziej przyjaznych biznesowi – wynika z raportu Banku Światowego Doing Business 2019. To spadek o 6 pozycji.

Pogorszenie pozycji Polski w rankingu w porównaniu z ubiegłym rokiem wynika głównie z wydłużenia się czasu poświęcanego na płacenie podatków przez przedsiębiorców. Jednak Polska utrzymuje się wśród krajów, gdzie panują najlepsze warunki prowadzenia biznesu.

– Stabilna punktacja w raporcie jest odzwierciedleniem szeregu reform, które w ostatniej dekadzie wprowadzono w życie – uważa Carlos Pinerúa, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie. Dodaje jednak, że niektóre kraje przeprowadziły więcej konkretnych reform uwzględnionych w metodologii Doing Business.

– Podobnie jak w latach ubiegłych, Polska wypada dobrze w zakresie obsługi handlu międzynarodowego, dostępu do kredytów dla firm oraz procedur upadłościowych – wyliczył Carlos Pinerúa.

Nowa Zelandia liderem

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Nowa Zelandia. W pierwszej piątce są ponadto: Singapur, Dania, Hongkong, Korea Południowa. Zaskakująco wysoko, na szóstej pozycji, Bank Światowy sklasyfikował Gruzję. Wyprzedza ona kolejno: Norwegię, USA, Wielką Brytanie i Macedonię. Lepiej od Polski pod względem przyjaznych warunków prowadzenie biznesu wypadły też m.in. Litwa, Kazachstan czy Rosja.

Raport Doing Business publikowany jest co roku, nieprzerwanie od 2003. Zawiera opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi zakładania działalności gospodarczej, pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków, wymiany międzynarodowej, uzyskiwania kredytu czy regulacji rynku pracy.

źródło: BŚ, Forbes.pl