Prostszy JPK_VAT. Od 1 stycznia 2018 r. bez potrzeby wizyty w Urzędzie Skarbowym

Dodane przez: | 23 października 2017

JPK_VATW wyniku konsultacji z przedsiębiorcami struktura JPK_VAT zostanie uproszczona. Wśród zmian pojawi się między innymi opcja załatwienia wszystkich wątpliwości bez wychodzenia z domu.

Uproszczenie polegać będzie na zmianie ilości obowiązkowych pól do wypełnienia. Przedsiębiorca nie będzie musiał między innymi wypełniać wszystkich danych adresowych. Odpowiednio sklasyfikowane zostanie również oznaczanie plików przesyłanych za ten sam okres. Wyjaśniając, jeżeli za dany okres rozliczeniowy składany będzie pierwszy JPK_VAT to będzie miał on numer 0. Każda jego korekta będzie odpowiednio mieć numery 1,2,3 itp.. Dzięki temu przedsiębiorca będzie miał możliwość wysłania tylko jednego pliku za dany okres.

W ramach polepszenia jakości usług administracji skarbowej od 1 stycznia będzie można dobrowolnie wypełnić pole z adresem e-mail w JPK_VAT. Dzięki tej opcji przedsiębiorca szybko uzyska niezbędne informacje w razie jakichś niezgodności. Otrzymane powiadomienie nie tylko zaoszczędzi czas przedsiębiorcy, który nie będzie musiał się udawać do Urzędu Skarbowego, ale również pozwoli na uniknięcie konsekwencji związanych z korektą rozliczenia.

Zmiana w strukturach JPK_VAT obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2018 roku. Do tego czasu plik powinien być przesyłany na starych zasadach. Nowy JPK_VAT można pobrać ze strony Krajowej Administracji Skarbowej.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to inaczej zbiór danych dotyczących przedsiębiorstwa stworzony dla potrzeb księgowości. JPK_VAT to ewidencja zakupu i sprzedaży VAT. Jej zakres to ewidencja zakupu i sprzedaży towarów i usług, od których obowiązuje podatek należny oraz ewidencja zakupu VAT.