XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

Dodane przez: | 23 października 2017

XV Forum Spółdzielczości MleczarskiejW dniach 18-20 października w Serocku odbyło się XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Głównym tematem rozmów była obecna sytuacja branży mleczarskiej na świecie. Również ważnym elementem były dyskusje dotyczące promowania wyrobów mleczarskich w krajach trzecich.

Jednym z gości był minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który w swoim przemówieniu przypomniał o znaczeniu Polski w produkcji mleka w Europie. Według przedstawionych danych w 2016 roku wyniosła ona 12,8 mld litrów, a w 2017 może sięgnąć ok. 13,3 mld litrów.

Minister dodał również, że niedługo nadejdą zmiany w obszarze światowego mleczarstwa. Spowodowane jest to wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, która była jednym z czołowych producentów. Skutki wywołane przez Brexit w kontekście rynku mleka są istotnym zagadnieniem poruszanym w trakcie Forum, tak samo jak nowe rynki zbytu dla wyrobów mleczarskich pochodzących z Polski.

W pierwszym okresie 2017 roku zaobserwowano wzrost eksportu polskich wyrobów mleczarskich o około 45%. Były to głównie mleko, sery i śmietany, które wysłane zostały do krajów takich jak Czechy, Niemcy czy Wielka Brytania. Ponadto partnerami w krajach trzecich są Chiny, Arabia Saudyjska i Wietnam.

Drugiego dnia, specjalnym gościem był Phil Hogan, Unijny Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. W swoim wystąpieniu przedstawił przyszłość europejskiego rolnictwa.

Podczas XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej omówione zostały takie tematy, jak przegląd unijnego rynku mleka, korzyści wolnego i otwartego handlu, nowe rynki zbytu – Afryka, Ameryka Południowa , Bliski Wschód a także wspólna polityka rolna.

Wśród prelegentów znaleźli się między innymi Michael Nalet, Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarzy, Jukka Likitalo, Sekretarz Generalny Eucolait, Jerzy Plewa, Dyrektor Generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w KE oraz Bronius Markauskas, Minister Rolnictwa Republiki Litewskiej. Organizatorem jubileuszowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej była Agnieszka Maliszewska dyrektor Polskiej Izby Mleka.