Solidarni z Huanggang – koncert dla zaprzyjaźnionej gminy w Chinach

Dodane przez: | 22 lutego 2020

Solidarni z Huanggang

Sąsiadująca z Wuhan gmina Huanggang, będąca partnerskim miastem Piaseczna, jest drugim po stolicy prowincji Hubei miastem najbardziej dotkniętym skutkami rozprzestrzeniania się nowego typu koronawirusa.

Władze Huanggang zdecydowały o pełnej izolacji ośmiomilionowej gminy, wprowadzając od 1 lutego całkowitą blokadę dróg dojazdowych. Nieczynny jest transport publiczny, zamknięte zostały zakłady pracy i szkoły, a szpitale przepełnione są osobami zarażonymi wirusem bądź z jego objawami. W połowie lutego wprowadzony został całkowity zakaz opuszczania mieszkań, a jedzenie jest mieszkańcom dowożone.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami i wiemy, że nie jest im łatwo. Wielu tamtejszych urzędników zgłosiło się na ochotnika do szpitali jako wolontariusze do pomocy w walce z wirusem. W połowie lutego w związku z zaostrzeniem restrykcji władze zdecydowały, że wszyscy urzędnicy i służby skierowani zostali do zadań związanych np. z dostarczaniem ludności pożywienia – mówi Łukasz Wyleziński, dyrektor Biura Promocji i Kultury, odpowiedzialny za współpracę zagraniczną.

W tym roku przypada dziesiąta rocznica podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Huanggang a Piasecznem, strona chińska planowała nawet pewne niespodzianki z tej okazji dla mieszkańców Piaseczna, jednak w związku z zaistniałą sytuacją nie ma mowy o ich realizacji.

– Pytamy ich, czy jesteśmy w stanie w czymś pomóc, jednak w obliczu skali problemu, blokady miasta i faktu, że nasza partnerska gmina liczy aż osiem milionów mieszkańców, możemy co najwyżej wspierać ich w sposób symboliczny. Burmistrz Daniel Putkiewicz wystosował do Burmistrz Qiu Lixin list ze słowami wsparcia w imieniu mieszkańców Piaseczna – wyjaśnia Łukasz Wyleziński.

Stąd pojawił się pomysł, aby walentynkowy koncert na Świeczowiskach zadedykować solidarności z gminą Huanggang. – W 2012 roku połączone siły zespołów Manaus i Parasol Poetica na zaproszenie chińskiego miasta dały dwa niezapomniane koncerty w Huanggang przed wielotysięczną publicznością – mówi Katarzyna Biernadska-Hernik z Centrum Kultury. – To były niesamowite chwile, spotkaliśmy się tam z niezwykłą serdecznością, dlatego chcemy teraz wlać trochę otuchy w ich serca.

Oprócz muzyków z Piaseczna oraz oficjalnych delegacji, w Chinach byli także w 2017 roku tancerze z Klubu Sportowego Grawitacja. Z kolei w Piasecznie gościliśmy m.in. aktorów opery Huangmei, uczniów szkoły kung-fu, muzyków i tancerzy z Uniwersytetu Huanggang oraz sekcję pływacką, która wzięła udział w Grand Prix Piaseczna.

źródło: piaseczno.eu