„The Guardian” docenia Powiśle: Jaka fajna dzielnica!

Dodane przez: | 21 lutego 2020

Warszawska Syrenka

Warszawskie Powiśle zostało wyróżnione przez brytyjski„The Guardian” w rankingu „10 najfajniejszych okolic w Europie”, który ukazał się ostatnio w elektronicznej wersji dziennika.

Powiśle znalazło się na szóstym miejscu. Po raz kolejny można zatem przytoczyć znany cytat XIX-wiecznego poety Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie…”

Powiśle – osiedle Warszawy – jest częścią dzielnicy Śródmieście. Od południa graniczy z Solcem i Ujazdowem, od północy ze Starym Miastem, od zachodu ze Śródmieściem Północnym i Południowym, a wschodnią granicę wyznacza rzeka Wisła.

„Aby naprawdę poznać od podszewki europejskie miasta, skorzystaj z naszego przewodnika po najfajniejszych, choć mniej turystycznych okolicach” – piszą dziennikarze „The Guardian”. I zapraszają na warszawskie Powiśle.

Czas porzucić przekonania, że Warszawa jest szara i zimna, ponieważ przez większą część roku jest naprawdę zielona i gorąca. Z miejsca opanowanego przez samotnych rowerzystów i wędkarzy, Powiśle zmieniło się w okolicę przyjazną warszawiakom, gdzie karnawał z muzyką na żywo trwa przez całą wiosnę i lato. Szczególne znaczenie ma nadwiślański klimat: barki oraz bary i knajpy nad rzeką nadają Powiślu wyjątkowego charakteru – podsumowują Brytyjczycy. Zachwalają oferowane piwa rzemieślnicze, koktajle oraz uliczne jedzenie: od pierogów i pysznej pizzy po wietnamską zupę pho. Informują również, że stolica Polski – Warszawa to jedno z europejskich miast najbardziej przyjaznych weganomlink otwiera się w nowym oknie.

Powiśle zostało docenione za architekturę z początku XX wieku, niepowtarzalne butiki z ubraniami i dekoracjami wnętrz, wyjątkowe miejscówki z jedzeniem i alkoholem. Wśród atrakcji wymienionych w przewodniku znalazły się: wizyta w Centrum Nauki Kopernik, spacer po położonych na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego ogrodach, wizyta w Elektrowni Powiśle oraz przejażdżka tramwajem wodnym. Autorzy rankingu wskazali także na historyczny aspekt tej okolicy. „Powiśle było na froncie powstania warszawskiego przeciwko nazistowskim Niemcom i z dumą nosi blizny po odłamkach.” I podkreślają, że teraz na ulicach jest radość, ludzie jeżdżą na rowerach i rolkach, grają w siatkówkę, skaczą na trampolinach, tańczą, bawią się, słuchają muzyki na żywo i jedzą lody na leżakach.

Obok Powiśla w rankingu zatytułowanym „10 of the coolest neighbourhoods in Europe” dziennikarze „Guardiana” wyróżnili: plac Järntorget w Göteborgu, dzielnicę uniwersytecką w Brukseli, El Cabanyal w Walencji, Bonfim – część Porto, berlińską dzielnicę Neukölln, praskie Holešovice, Ostiense w Rzymie, położony na Dunajem Dorćol w Belgradzie oraz Place de la Réunion w Paryżu. „The Guardian” tłumaczy, dlaczego poszczególne miejsca znalazły się w zestawieniu oraz radzi, dokąd się udać, by dobrze zjeść, co i kiedy odwiedzić oraz gdzie spać.

źródło: MROT
foto: Pixabay