Mundial za miedzą. 6 rzeczy, które warto wiedzieć

Dodane przez: | 14 czerwca 2018

Kaliningrad

Z Olsztyna do Kaliningradu jest bliżej niż do Warszawy. Musieliśmy sprawdzić, jak wygląda stolica obwodu przed Mundialem. Kto czeka bardziej na to wydarzenie – sami Rosjanie czy kibice, którzy wybierają się na mecze. Być może jedni i drudzy. Nie zmienia to faktu, że dla Polaków zakochanych w piłce nożnej to nie lada gratka bo do obwodu kaliningradzkiego jest stosunkowo blisko.

Kaliningrad już wygrał

Kaliningrad to półmilionowe miasto leżące nad rzeką Pregołą i Morzem Bałtyckim, na Półwyspie Sambijskim, historycznie na terenie jednej z krain Prus – Sambii. Założone przez Krzyżaków do 1946 pierwotnie nazywało się Królewiec. Po wojnie Rosjanie celowo degradowali miasto, by zerwać z niemiecką przeszłością. Ale w ostatnich latach, a szczególnie przed Mundialem, nastąpił zwrot o 180 stopni. Na odnowienie miasta, nową infrastrukturę oraz stadion przeznaczono ogromne środki, które sprawiły, że Kaliningrad zmienia się nie do poznania. Nie jest ważne, jaki wynik będą miały mecze, ilu turystów i kibiców przyjedzie. Wygrało samo miasto i część obwodu. Kaliningrad takich pieniędzy na inwestycje nie widział od wojny i teraz będzie dużo atrakcyjniejszy dla potencjalnych nowych odwiedzających, którzy zechcą zobaczyć miasto również po mistrzostwach świata. Najpierw powstały nowe cerkwie i odnowiono część historycznego centrum nad Pregołą w pobliżu grobu urodzonego w Królewcu – filozofa oświecenia Immanuela Kanta.

Kaliningrad

Arena Baltica

Zacznijmy od najważniejszego. Stadion – nazywany też Stadium Kaliningrad lub Arena Baltica od nazwy miejscowej drużyny. Powstawał w bólach, miał problemy z odbiorem. Powstał na grząskim terenie tuż przy rzece Pregole. Ale dość szybko teren ustabilizowano i można było rozpocząć prace.
W 2012 roku regionalne władze wybrały projekt francuskiego biura architektonicznego Wilmotte&Associes. Według projektu miał kosztować 720 milionów dolarów, jednak skończyło się na 11 miliardach rubli czyli kwocie około 660 milionów złotych. Połowę dały władze federalne a drugą połowę regionalne. Stadion przygotowany jest na 35 tysięcy kibiców. W przyszłości może być zmartwieniem dla miasta z powodu kosztów utrzymania. Dlatego planowane jest ograniczenie liczby miejsc do 25 tysięcy a co za tym idzie trzeba będzie zdjąć część dachu.

Bo Kaliningrad chyba nie potrzebuje aż tak wielkiego obiektu. Ale na razie cieszy oko, prezentując się naprawdę dobrze. Gotowe jest też najbliższe otoczenie takie jak bramki wejściowe, parkingi i drogi dojazdowe. Kiedy powstawał ten materiał trwały ostatnie prace związane z układaniem chodników i zielenią ale widać było, że przed Mundialem zostaną one ukończone.

Kaliningrad

Dojazd i komunikacja

Na ulicach zniknęły wszechobecne dziury. W centrum wszędzie pojawił się świeży asfalt, równe, nowe chodniki. Wokół stadionu, jest dużo parkingów, bulwary, siłownie na świeżym powietrzu. Wygląda to wszystko naprawdę dobrze.

Jeśli ktoś z Was wybiera się samochodem, powinien wiedzieć, że powstał nowy wjazd dwupasmową estakadą, z której zjeżdża się pod sam stadion. Odnowiono elewacje wszystkich kamienic przy jednej z ważniejszych ulic miasta – Prospekcie Lenina. I nie ma co ukrywać – wygląd ulicy przypomina tę z czasów Królewca.

Jeśli lecicie samolotem to kolejna dobra wiadomość, ponieważ Rosjanie przebudowali port lotniczy Chrabrowo, który teraz będzie mógł przyjmować do 5 mln turystów rocznie. Samochodem najlepiej jechać na największe przejście drogowe Grzechotki-Mamonowo.

Raz, że to bardzo dobry dojazd z S7 a dalej S22 a także po rosyjskiej stronie droga jest w bardzo dobrym stanie. Komunikacja zbiorowa, zarówno tramwaje, autobusy i trolejbusy, do najnowszych nie należą ale za to jest cała masa taksówek, które teraz noszą żółte barwy, tak by były łatwo rozpoznawalne dla turystów.

Kaliningrad

Noclegi

Na Mundial przygotowano ponad 15 tysięcy miejsc noclegowych w hotelach i certyfikowanych pensjonatach. Co ciekawe Rosjanie oferują drugie tyle kwater prywatnych, co daje łączną liczbę ponad 30 tys. miejsc do spania. Patrząc na to, że na stadion wchodzi maksymalnie 35 tysięcy osób a wielu kibiców przyjedzie i wyjedzie zaraz po meczu może to wystarczyć ale…

W sercu Kaliningradu znajduje się ogromna strefa kibica. Padają liczby, że łącznie każdy z meczów w Kaliningradzie – na stadionie i w tych miejscach obejrzy do 100 tys. ludzi. Patrząc na te zapowiedzi, noclegów może być zbyt mało, więc najprawdopodobniej przy okazji zarobią hotele i pensjonaty po polskiej stronie.

Jedzenie

Zdziwicie się, jak pyszna może być kuchnia rosyjska i jak zaskakująca. Nie mieliśmy zbyt wiele czasu na testy, ale spróbujcie chociażby okroszki czyli rodzaju chłodnika robionego na prawdziwym kwasie chlebowym.

Rosjanie są pasjonatami sushi, więc warto również go spróbować w miejscowym wydaniu. Miłośnicy fast foodów nie zawiodą się, ale jeśli chcesz poczuć się jak w Rosji, spróbuj na ulicy również kubek chłodnego kwasu chlebowego. Smakuje jak mix coli z piwem, nie ma alkoholu, nie jest przesłodzony a znakomicie gasi pragnienie.

Kaliningrad

Ceny

Kiedyś było taniej niż w Polsce. Później ceny poszybowały w górę ale… przed Mundialem zaczęły spadać i miejmy nadzieję, że tak się utrzyma. Wystarczy wspomnieć opisany wyżej chłodnik – okroszka, który kosztuje 200 rubli co daje 12 zł. Rubel kosztuje obecnie około 6 groszy.

W niezłej restauracji co wychodzi podobnie jak w Polsce. Na ulicy jest zdecydowanie taniej. W sklepach niestety wciąż drożej niż w Polsce o około 20-30 procent.

Podobnie jest z alkoholem, który niegdyś przywożono z przygranicznych sklepów bezcłowych kartonami bo było naprawdę tanio. Ale BYŁO – to najlepsze określenie.

Internet

Punktów z dostępem do wifi nie ma zbyt wiele, ale jest na to sposób. Można kupić na miejscu kartę SIM rosyjskiego operatora jak np. MTS. Kosztuje 300 rubli i można do niej doładować potrzebny pakiet.

Sprzedawczyni w salonie MTS w centrum Kaliningradu powiedziała nam, że pakiet 10 Gb kosztuje kolejne 300 rubli! Razem około 36 zł. Można rozmawiać i surfować do woli.

Kaliningrad

Język

Po rozmowach z kelnerami w kilku restauracjach zaczęliśmy zachodzić w głowę – jak ci Angole, Belgowie i inne nacje dogadają się, jadąc na mecze swoich drużyn. Prawie nikt nie mówił po angielsku.

Ale dowiedzieliśmy się, że Mundial w Kaliningradzie będą wspierać 4 tysiące wolontariuszy mówiących nie tylko po angielsku ale francusku, niemiecku, polsku a nawet chińsku. Będą pomagać kibicom dostać się do stref kibica, wskażą gdzie zjeść lub jak się poruszać. Dodatkowo w wielu miejscach pojawiły się dwujęzyczne tablice kierunkowe, które zdecydowanie pomogą w komunikacji

Wizy

To ważna informacja dla każdego kibica. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem biletu na jeden z meczów fazy grupowej rozgrywanych w Kalinigradzie nie musisz martwić się o wizę. Bilet jest jednocześnie wizą i pozwala turystom na przekraczanie granicy z Rosją między 4 czerwca a 15 lipca 2018. Przy czym terytorium Federacji Rosyjskiej należy opuścić do 25 lipca.

Kaliningrad

Harmonogram

Mecze grupowe rozgrywane w Kaliningradzie:

  • 16 czerwca – mecz nr 8 – Chorwacja – Nigeria
  • 22 czerwca – mecz nr 26 – Serbia – Szwajcaria
  • 25 czerwca – mecz nr 36 – Hiszpania – Maroko
  • 28 czerwca – mecz nr 45 – Belgia

Więcej: www.szalonewalizki.pl