Święto Kolumbii na warszawskiej Pradze

Dodane przez: | 11 lipca 2019

Święto Kolumbii na warszawskiej Pradze

Wybuch powstania narodowego, usunięcia wicekróla oraz proklamowania niepodległości w 1810 roku to ważne wydarzenia w dziejach Kolumbii. Przypomniano je 10 lipca br., w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe podczas uroczystości obchodów święta narodowego Kolumbii.

Od konsulatu do ambasady

Za pierwsze przedstawicielstwo Kolumbii w Polsce można uznać konsulat tego kraju w Gdańsku, w latach 1914-1915. Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską i Kolumbią nawiązano w 1933 roku. W okresie od 1934 funkcjonował w Warszawie konsulat Kolumbii, w tym samym roku podniesiony do rangi konsulatu generalnego. Od 1935 w Warszawie było akredytowane poselstwo z siedzibą w Berlinie. Po II wojnie światowej stosunki dyplomatyczne reaktywowano w 1945. W 1967 Kolumbia otworzyła w Warszawie konsulat, w 1972 roku zamieniając jego rangę na ambasadę.

Święto Kolumbii na warszawskiej Pradze

Życzenia przy kawie

Uroczystość obchodów święta narodowego Kolumbii otworzył JE Javier Dario Higuera Angel, ambasador Kolumbii w Polsce. W imieniu władz Warszawy i dzielnicy Praga Południe, głos zabrał Jarosław Karcz, wiceburmistrz Pragi Południe, składając gospodarzom serdeczne życzenia. Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Bogdan Jeziorski przekazał podziękowania za dotychczasową współpracę oraz wręczył ambasadorowi pamiątkowy medal 100-lecia przyłączenia Grochowa do Warszawy.

Po części oficjalnej na scenę wkroczył kolumbijski zespół muzyczny, porywając do tańca zgromadzonych gości w rytm latynoskich melodii, a w zielonej części Centrum czekały aromatyczna kawa i wyśmienite specjały kuchni kolumbijskiej.

Święto Kolumbii na warszawskiej Pradze

Nad morzem i oceanem

Region Ameryki Łacińskiej jest oddzielnym podmiotem w polityce zagranicznej RP, zajmującym obszar dwukrotnie większy od Europy. W części kontynentalnej rozciąga się na południe od granicy USA z Meksykiem po dzieloną przez Argentynę i Chile Ziemię Ognistą. Do tego dochodzą jeszcze wyspy położone w basenie karaibskim. Łącznie to 20 państw latynoamerykańskich i 13 karaibskich o powierzchni ponad 20 mln km2 (ok. 1/7 powierzchni lądów)1 i liczbie mieszkańców szacowanej już na 650 mln. Jednym z krajów tego regionu jest Republika Kolumbii ze stolicą w Bogocie, położona w północno-zachodniej części Ameryki Południowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

MG
foto: Mirosław Gleb