Święto Narodowe Republiki Korei

Dodane przez: | 28 września 2018

Święto Narodowe Republiki Korei

27 września, w ambasadzie Republiki Korei odbyła się uroczystość Święta Narodowego. Gospodarzem tego wydarzenia był J.E. Choi Sung-Joo – ambasador Republiki Korei w Polsce.

Na wstępie wysłuchano hymnu Polski i Korei w wykonaniu koreańskich śpiewaków, po którym ambasador przywitał wicemarszałków sejmu i senatu, ministrów, parlamentarzystów, ambasadorów i pozostałych gości, dziękując wszystkim za przybycie. Powitanie wygłosił w języku polskim, co było bardzo miłym gestem i spotkało się z wielkim aplauzem.

Na początku oficjalnego przemówienia J.E. Choi Sung-Joo przedstawił pokrótce obecny status dwustronnych relacji między Koreą a Polską. Historia stosunków dyplomatycznych obu krajów jest stosunkowo krótka, sięga roku 1989. Obecnie oba kraje cieszą się pełnią partnerstwa strategicznego w każdej dziedzinie, a współpraca gospodarcza, zarówno inwestycje koreańskie w Polsce jak i wymiana handlowa, nadal rosną, a tym samym coraz więcej firm koreańskich napływa do Polski.

W dalszej części przemówienia ambasador wspomniał o współpracy gospodarczej, która może się jeszcze bardziej zacieśnić, przynosząc obopólne korzyści. Bardzo ważna jest w tych relacjach wymiana handlowa i kulturalna oraz kontakty międzynarodowe.

Ambasador wspomniał również zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Podkreślił, że były one okazją dla obu krajów, aby się lepiej poznać. Dzięki bezpośredniemu połączeniu polskich linii lotniczych między dwiema stolicami, z pewnością sytuacja ta przyczyni się do dalszego rozwoju obu krajów, zarówno w kontaktach prywatnych jak i biznesowych.

Po części oficjalnej, w ogrodzie ambasady, odbył się uroczysty bankiet ze specjałami kuchni koreańskiej, który przygotował szef kuchni hotelu InterContinental Warsaw, można także było podziwiać wystawę prac ukazujących piękno Korei Południowej.

foto: Mirosław Gleb