Już po raz VI organizujemy Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce. W cieniu pandemii koronowirusa tegoroczny Festiwal odbędzie się bez udziału publiczności i ze znacznie ograniczoną ilością występujących artystów. Odbędzie się on w niecodziennej scenerii Pałacu Lasotów pod Warszawą, dzięki uprzejmości jego niezwykłych właścicieli, którzy cenią sobie, niczym dawni mecenasi, Polską Kulturę.
Organizowany przez Fundację CZE-NE-KA i działający w jej ramach Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA, Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce to jedyny taki Festiwal w Europie, a może i nawet na świecie. Tradycyjnie na jednej scenie spotkają się zarówno amatorzy jak i zawodowcy. W ubiegłych latach obok znanych laureatów konkursów Chopinowskich jak np. Piotr Latoszyński, grały zafascynowane muzyką dzieci, a nawet osoby niepełnosprawne. Obok artystów profesjonalnych jak niezwykle utalentowana śpiewaczka operowa i operetkowa Anna Maria Adamiak, występowały amatorskie chóry polonijne, chóry seniorów i soliści amatorzy. Tanecznym krokiem poloneza prezentowali się zarówno młodzi uczniowie, dorośli, zawodowcy po szkole baletowej jak i seniorzy, którzy pamiętają jeszcze czasy okupacji. Najmłodszy uczestnik Festiwalu miał 9 lat, a najstarszy występujący muzyk ma 90 wiosen. Wszystko to tworzyło niepowtarzalny klimat i ogromną różnorodność interpretacji szerokiej gamy polonezów.
Dwudniowa formuła Festiwalu pozwalała też na prezentację zespołów oprócz tradycyjnej sceny, w nietypowych miejscach jak np. ogrody nad wodą, dworzec kolejowy, nowoczesny pociąg czy galeria handlowa. Wszędzie spotykaliśmy się z niezwykle ciepłymi reakcjami widzów. To pokazało, że taniec, muzyka i śpiew mogą zaistnieć w każdej niemalże przestrzeni. W tamtym „zabieganym” świecie istniała bowiem potrzeba wytchnienia, relaksu i zadumy, którą dawała muzyka wzbogacona pięknym śpiewem i ozdobiona tańcem.
Polskie tańce narodowe – polonez, mazur, kujawiak, krakowiak, oberek – stanowią dziedzictwo polskiej kultury narodowej, z której jesteśmy bardzo dumni. Odkrywanie, przypominanie i popularyzowanie dzieł taneczno-muzycznych jest naszym przejawem artystycznego patriotyzmu. Przez 32 lata działalności naszego Zespołu staraliśmy się prezentować publiczności mało znane tańce dworskie – od tańców renesansowych z dworu Jagiellonów, przez obce tańce, popularne na dworach polskich królów, polonezy Telemanna i Bacha, aż do tanecznych stylizacji Żywnego, Chopina, Kurpińskiego czy Moniuszki, kończąc na XX-wiecznych choreografiach do utworów Feliksa Dzierżanowskiego czy współczesnego, awangardowego poloneza Dagny Baczyńskiej – Kissas.
Tegoroczny Festiwal będzie zupełnie inny. Z uwagi na obostrzenia związane z koronowirusem nie mamy możliwości zaproszenia wielu zespołów, muzyków czy tancerzy i zaprezentowania się przed publicznością „na żywo”. Postanowiliśmy więc w gronie najbliższych przyjaciół zaprezentować tworzone polonezy na przestrzeni wieków, które są w repertuarze naszego Zespołu. Zaczynając od XVII wieku, a kończąc na czasach współczesnych. Nowością będą postacie historyczne jak Kardynał Radziejowski czy poeta Franciszek Karpiński , którzy opowiedzą o czasach i prezentowanych utworach. Posłuchamy więc kilku polonezów w wykonaniu znakomitej klawesynistki Agnieszki Roguskiej. Zobaczymy Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA i przepiękne polonezy Macieja Radziwiłła, Wojciecha Żywnego, Franciszka, Elsnera, Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy napisane współcześnie Feliksa Dzierżanowskiego. Nie zabraknie też pięknego głosu Anny Marii Adamiak i wirtuozowskiej gry Piotra Latoszyńskiego.
Całość wydarzenia zostanie nagrana i będzie stanowiła pamiątkę naszego małego zwycięstwa, które strąci wirusowi koronę, bo my Polacy, artyści się nie poddaliśmy pomimo panującej epidemii strachu. Hasło tegorocznego Festiwalu to „Z upadłą wirusa koroną w tle …” I tak jak przed wiekami gdy zabrakło Polsce korony, a krajem zawładnęły obce mocarstwa, muzyka i polonezy pozwoliły nam przetrwać. Tak i teraz nasza kultura i patriotyzm oraz polonez strąci wirusowi koronę …
Maria Czerwińska
Dyrektor organizacyjny i artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Poloneza