Warszawski transport w 2020: Metro, parkingi, przystanki

Dodane przez: | 5 marca 2020

Zarząd Transportu Miejskiego realizuje w 2020 roku 21 zadań inwestycyjnych z łącznym budżetem ponad miliard zł. Największą część tej kwoty pochłonie budowa metra. Pozostałe inwestycje to wydatki ok. 67,3 mln zł.

Największą, priorytetową inwestycją jest budowa metra. Prace trwają na Woli i Bemowie oraz Targówku. Trwają również prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy kolejnych stacji na Bemowie i Stacji Techniczno-Postojowej Karolin. Budowa całej linii M2 ma zostać zakończona przed 2023 rokiem.

Nowe parkingi

To oczywiście nie jedyna inwestycja prowadzona przez Zarząd Transportu Miejskiego. Trwa projektowanie parkingu Parkuj i Jedź Żerań PKP. Będzie co najmniej 220 miejsc samochodów i 110 dla rowerów. Budowa w terenie rozpocznie się w drugiej połowie 2020 roku, a zakończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku.

Już niedługo poznamy wykonawcę parkingu P+R Jeziorki PKP. Zaparkuje tu ponad 130 samochodów i 40 rowerów. Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. W 2020 roku powstanie projekt, a w przyszłym ruszy budowa.

Nadal unowocześniane będą już istniejące parkingi P+R. Rozbudowywane będzie centrum zrządzania, z którego można zdalnie obsługiwać i nadzorować parkingi.

We współpracy ze spółką Tramwaje Warszawskie budowana jest linia tramwajowa na Tarchomin wraz z ulicą Światowida – zakończenie planowane jest w przyszłym roku. Łączna wartość kontraktu to 67 mln zł, w tym roku wydane ma być 31,3 mln zł. ZTM otworzył już oferty w przetargu na koncepcję architektoniczno-budowlaną węzła przesiadkowego Winnica. Powstanie tam również parking P+R. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej węzła przesiadkowego Winnica wraz z pętlą autobusowo-tramwajową oraz parkingiem Parkuj i Jedź. Dzięki temu możliwe będzie ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy projektu budowlanego.

Nowe i wyremontowane przystanki

W tym roku ZTM planuje budowę ok. 10 nowych przystanków autobusowych. Powstaną m.in. na ulicy Cieślewskich, Szwoleżerów czy Konstruktorskiej. Rozpocznie się też budowa nowoczesnej pętli autobusowej na Młynowie, która będzie przy skrzyżowaniu ulic J. Ostroroga i Wawrzyszewskiej. Zostaną wybudowane dwa perony przy których będą mogły stanąć cztery autobusy. Pętla zostanie wyposażona m. in. w specjalne krawężniki, pas żółtych płytek z wypustkami czy udogodnienia dla osób niedowidzących. Będą tu również ładowarki dla elektrycznych autobusów.

Równocześnie ok. 30 przystanków zostanie wyremontowanych, m. in. na ulicy Żwirki i Wigury, Dereniowej i Czerniakowskiej.

W 2020 roku ZTM zrealizuje dwa projekty inwestycyjne z budżetu partycypacyjnego. Będą to nowe wiaty przystankowe w Ursusie i na Pradze-Południe. Staną na przystankach Konotopska 01, Rozłucka 02, Szpital Grochowski 02 (wraz ze zmianą lokalizacji przystanku), Łukowska 01 i Perkuna 02.

Na I linii metra

W ramach dostosowania I linii metra dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami przygotowywana jest budowa wind po północnej stronie stacji Pole Mokotowskie. Trzy z nich połączą poziom ulicy z antresolą, a jedna antresolę z peronem. W tym roku powstanie dokumentacja. Planowana jest również inwestycja na stacji Racławicka. Winda zastąpi tu podnośnik, który łączy chodnik z antresolą. Wyremontowane zostanie też zadaszenie nad wejściem do stacji metra Ratusz Arsenał, po stronie południowo-wschodniej.

(ZTM)