Szpital EMC Zdrowie z nowym traktem porodowym

Dodane przez: | 17 grudnia 2019

12 grudnia w kwidzyńskim szpitalu EMC Zdrowie odbyło się oficjalne otwarcie nowego traktu porodowego. Inwestycja o wartości około 1,7 miliona złotych ma poprawić komfort pacjentek i personelu oraz ściągnąć do szpitala więcej niezdecydowanych co do miejsca porodu ciężarnych.

Szpital EMC Zdrowie zajmuje się opieką zdrowotną mieszkańców powiatu kwidzyńskiego, sztumskiego i malborskiego. Leczy też wielu przyjezdnych spoza regionu. Przebudowa i modernizacja traktu porodowego oraz sąsiadującego z nim oddziału neonatologii było sporym przedsięwzięciem, na którego efekt czekał cały personel szpitala oraz pacjentki i ich bliscy. Budowa traktu i wyposażenie go w nowoczesny sprzęt medyczny kosztowała 1,7 miliona zł.

Na miarę potrzeb

Prace budowlane, remontowe i modernizacyjne trwały od 2018 roku. Efektem są między innymi sale porodowe do porodów zwykłych i rodzinnych, sala obserwacyjna poporodowa, łazienki oraz pierwsza w kwidzyńskim szpitalu EMC Zdrowie sala operacyjna do przeprowadzania cesarskich cięć. Jest to najważniejsza z inwestycji, ponieważ wcześniej rodzące pacjentki wymagające wsparcia chirurga były przewożone na ogólną salę operacyjną znajdującą się na innym piętrze budynku.

EMC Instytut Medyczny, właściciel kwidzyńskiego szpitala zainwestował w nowoczesny sprzęt: począwszy od nowych łóżek porodowych, lamp porodowych, nowych stanowisk dla noworodków, a na aparatach KTG skończywszy. Na oddziale położniczo-ginekologicznym pojawiły się także nowe aparaty TENS. Sala operacyjna została wyposażona w nowoczesny, sterowany elektrycznie stół operacyjny, lampę operacyjną oraz nowe instrumentarium. Na odział zamówiony został także nowy amnioskop. W planach szpitala należącego do spółki EMC jest także zakup nowoczesnego aparatu USG.

Wielkie otwarcie

Podczas oficjalnego otwarcia, które miało miejsce 12 grudnia, szpital udostępnił zgromadzonym gościom do zwiedzania nowy trakt oraz nowy sprzęt, w który została wyposażona sala operacyjna do przeprowadzania cesarskich cięć. W uroczystym przecięciu wstęgi udział wzięli m.in. burmistrz Andrzej Krzysztofiak, starosta Jerzy Godzik, przedstawiciele Komisji ds. Zdrowia, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego lek. Kinga Chwiędacz oraz ordynator oddziału neonatologii lek. Maciej Cezak.

– Pacjenci przychodzą do naszego szpitala w celu otrzymania pomocy, a my chcemy udzielić jej na jak najwyższym poziomie. Nowy trakt porodowy był inwestycją, na którą wszyscy długo czekaliśmy. Jego uruchomienie spowoduje, że jakość świadczonych przez nasz personel usług się polepszy, a nasze pacjentki będą miały do dyspozycji nowoczesny sprzęt i pomieszczenia wykończone w wysokim standardzie. To wszystko przełoży się na komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjentek, jak i personelu szpitala. – mówił podczas otwarcia traktu porodowego Arkadiusz Michalak, Dyrektor Szpitala EMC Zdrowie.

To jednak nie koniec inwestycji w kwidzyńskim szpitalu EMC Zdrowie. W najbliższych dwóch latach EMC Instytut Medyczny – spółka, do której należy szpital – zamierza zainwestować ponad 4 mln w modernizację bloku operacyjnego i sterylizatorni oraz zakupy kolejnego sprzętu medycznego i wyposażenia celem dalszej poprawy komfortu i bezpieczeństwa pacjentów korzystających z usług szpitala.